SCM Gloria Buzau – Aproape de victorie…

În primul meci al anului, SCM Gloria Buzău a înfruntat la Brașov campioana de acum două sezoane din Liga Florilor, SCM Râmnicu Vâlcea.

Partida a început bine pentru formația din Buzău având un avans de 3 goluri in minutul 8, avans menținut până la minutul 16.

La pauză scorul a fost 11-9 pentru formația buzoiană. De remarcat, intervențiile numeroase ale portăriței Alina Iordache (38 de ani) .

Elevele lui Ovidiu Mihăilă au condus constant și în repriza secundă la 2, respectiv 3 goluri (17-14 min.42).

Lipsa de inspirație din unele momente, unele greșeli neforțată, au facut ca, treptat, echipa din Vâlcea să recupereze din diferența de pe tabelă, astfel încât in minutul 46, Elghaoui Asma reușește să egaleze (17-17).

În minutul 54 la scorul de 19-19 , jucatoarea Adela Janjusevic de la SCM Gloria Buzau ratează o aruncare la 7m, ratare care a contat enorm.

Cu 3 minute înainte de finalul partidei, Vâlcea obține un avans de 2 goluri si castiga cele 3 puncte .

De remarcat atitudinea din teren a buzoiencelor si un mare plus pentru poarta- Alina Iordache .

SCM Gloria Buzau – SCM Ramnicu Valcea scor final 19-21(11-9)

Buzău: Iordache, Polocoșer – Janjusevic 6, Simion 4, Rotaru 3, Petruș 3, Subțirică-Iovănescu 1, Cîrstea 1, A. Ilie 1, Munteanu, Moldovan, Stoleru, Klikovac, Petrovic. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Vâlcea: Batinovic, Hosu, Ciucă – Gonzalez 5, Elghaoui4, Liscevic 4, Florica 3, Nikolic 3, Aardahl 1, Minevskaja 1, Trifunovic, Lopez. Antrenor: FlorentinPera.